S.S.S.

Psikoteknik Belgesi bulunmayan sürücülerin tespit edilmesi halinde 3.584 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

Psikoteknik belgesi teste girilmeden kesinlikle verilmemektedir. Bu şekilde alınan raporların geçerliliği bulunmamakta ve tespit edilmesi halinde iptal edilmektedir.

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre ticari araç kullanan sürücülerin psikoteknik raporu ve src belgeleri olması gerekmektedir. Bunun yanında; ehliyetin yasal nedenler ile geri alınması(100 ceza puanı,drift, alkollü araç kullanma v.b), mesleği sürücülük olan kişilerin çalışmaya devam ettikleri sürücülük açısından uygun olup olmadıklarının belirlenmesi , yüksek sürücülük performansı gerektiren alanlar için sürücü seçimi amacı ile(ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi) psikoteknik belgesi  gereklidir.

Psikoteknik değerlendirme testi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetki verilmiş Psikolog ünvanında olan kişiler tarafından uygulanabilir.

Test öncesinde herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

+ Alkol ve uyuşturucu gibi keyif verici maddeler kullanmış olmamanız ayrıca herhangi bir ilaç etkisinde bulunmamanız gerekmektedir.

+ Uykusuz veya alışmış olduğunuzdan fazla yorgun olmamanız gerekmektedir.

+ Gözlük veya lens kullanıyorsanız test cihazı ekranını görebilmeniz için yanınızda bulundurmalısınız.

+ Test sırasında cep telefonu kullanımı yasaktır bu nedenle test öncesinde bekleyen bir aramanız var ise bilgilendirmeniz gerekmektedir.

(Ticari Araç Kullananlar için)

Ehliyet –  Nüfus Cüzdanı

(Ehliyet İadesi için)

Ceza Tutanağı –  Nüfus Cüzdanı

Psikoteknik raporunuzu alabilmek için uygulanan psikoteknik değerlendirme testi yasalar gereği en az 1 saat sürmektedir.

Psikoteknik raporu geçerlilik süresi 5 Yıldır.

Evet Zorunludur !
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ MADDE 36-1-d: “Ticari olarak yük/eşya ve yolcu taşımacılığı yapanlar Sürücülerin Bedeni ve Psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir raporu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları zorunludur”

** Alkol yüzünden ehliyetine el konulan her sürücünün psikoteknik belgesi almak zorundadır ve alkol’den dolayı psikoteknik raporu almak isteyen kişiler , normal psikoteknik belgesi yerine daha farklı bir ücret ödeme yapacaktır.

Psikoteknik değerlendirme; sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; bu yetenek alanlarında tanımlanan bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülmesidir.

Psikoteknik değerlendirmede sürücü özelliklerinden aşağıda belirtilen yetenekler bu amaçla geliştirilmiş bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülür;

Load More